Úvod / Články / Záhradné jazierka / Jazierková filtrácia svojpomocne
Tlačiť

Jazierková filtrácia svojpomocne

Tak ako na politiku aj na účinný svojpomocne zostrojený jazierkový filter existujú tisíce názorov. Každý kutil má svoj názor. Z praxe vieme, že takýto typ filtra domáci majster neustále mení a vylepšuje. V prípade, že nemáte na takéto hranie, čas odporúčame radšej investovať do hotového riešenia. S našimi zákazníkmi často spolupracujeme na ich nápadoch a pokúšame sa im pomôcť premeniť ho do do funkčnej podoby. Jednoducho povedané musí to byť Vaše hobby.

V tomto článku sa Vám pokúsime vysvetlit stavbu filtra na kúpacie jazierko s objemom 20m3 bez zarybnenia. Filter pozostáva z vortexového predfiltra a troch ďalších komôr. V tomto prípade budeme inštalovať filter v šachte, pod hladinou jazierka resp. hladina vo filtrácii a jaziera je na tej istej úrovni.  Odporúčame, aby Ste si prečítali aj náš predchádzajúci článok - Ako vyrobiť filter do jazierka, kde sme popísali jednotlivé možnosti vhodných náplní do filtračných komôr. 


Umiestnenie filtra

Filter je umiestnený v šachte teda je napojený gravitačne. To znamená, že čerpadlo je umistené na sucho v šachte až za filtráciou. Okrem filtra sú vo filtračnej sústave zapojené, dnová vpusť, skimmer a UV lampa.

 

Zloženie jazierkového filtra 

 

Vortexový predfilter : Síce táto časť je komplikovanejšia na zostrojenie jej význam je však nesportný. Jednoduchým efektom odfiltrujeme najhrubšie nečistoty už v tejto prvej komore. Vortex filtra tvorí spravidla okrúhly sud, ktorý spĺňa úlohu vortexovej odstredivky. Voda, ktorá sa dostane do filtra potrubím zo skimmrov sa pomocou vstupov do filtra "roztočí" a časť nečistôt sa tak ihneď usadí na dne filtra. Pred vstupom do komory musia byť šupacie ventily, aby sme v prípade údržby či demontáže nemuseli vypustiť časť jazierka. Do tejto komory nám voda priteká gravitačne, keďže v tomto prípade je celá filtrácia umiestnená v šachte a voda do filtra priteká cez 110mm potrubie. Táto vortexová časť by mala byť odsadená vyššie ako ostatné.

 

Komora s filtračnými kefami: Voda sa prepadom cez vrchné potrubie dostane dostáva do komory s filtračnými kefami. Filtračné kefy by mali byt husto vsadené do seba, aby zachytili čo najviac nečistôt. Pri výbere kief dbajte na ich výšku, ale aj hustotu. Samozrejmosťou by mali byť plastové krytky na spodnej strane kefy a vrchné "ušká".

 


Komora s japonskou rohožou a bioakvacitom: V tretej komore voda stúpa z dna až po vrch. Táto komora je tvorená japonskou rohožou a bioakvacitom rôzných zrnitostí. Na samotnom vrchu by mala byť najhustejšia zrnitosť. Voda postupne prejde všetkými náplnami a každy zachytí určité typy nečistôt. Odporúčame použiť bioakvacit hrúbky 5cm, čím si uľahčíte jeho čistenie. 

 


Biologická komora s Helixom, zeolitom a vzduhovačom: V poslednej komore sa snažíme vytvoriť ideálne prostredie pre baktérie. Na dno komory odporúčame umiestniť vrecká so zeolitom a nad ne filtračné médiá Helix. Helix médiá majú veľmi veľký povrch čím nám význmne pomáhajú v biologickej filtrácii. Sú efektívnejšie ako napr bioguličky, pretože pri menšom objeme poskytnú baktériám väčší životný priestor. Do tejto komory osadíme vzduchovač so vzduchovými kamenmi.

 

Čerpadlo a UV lampa: V našom príklade zvyšok sústavy tvorí nerezová UV lampa Osaga a regulovateľné čerpadlo Osaga. Výrobcovia filtrácií majú vo filtračných setoch  navrhnuté také jazierkové čerpadlo, ktoré majú otestované s danou filtračnou sústavou. V našom prípade však chvílu potrvá kým sa celý filtračný systém "utrasie". Preto odporúčame isť do reguľovatelných čerpadiel. S ich výkonom sa tak môžeme "hrať" a prispôsobiť si ho svojim potrebám.

 

 

Naše typy ako spojiť filtračné nádoby a zjednodušiť údržbu jazierka sme popísali v článku - Ako vyrobiť filter do jazierka 

 

Komplet materiál na výrobu nášho prezentovaného svojpomocne zostrojeného jazierkového filtra nájdete aj v našom eshope na tomto linku

 

 


Výhody/nevýhody svojpomocne zostrojenej filtrácie

 

+ nižšia obstarávacia cena
+ škálovateľnosť jednotlivé komory si dorobíte podľa potreby resp zmeny veľkosti jazierka

- pracnosť, odporúčame iba pre šikovných domácich majstrov
- vyššia veľkosť
- kvalita spracovania, musíte byť veľmi pozorný, aby Ste všetky spoje dokonale odizolovali. Vyberajte vhodné materiály, ktoré sú UV stabilné. Niektoré plasty sa začnú vplyvom Slnka lámať už po 1. roku.

 

 

 

Galéria k článku

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Vybrané články

Kategórie BIObazénov

Kategórie BIObazénov

Vo vyspelých krajinách je tento štýl kúpania veľmi populárny. BIObazény nie je potrebné počas sezóny chemicky…

Vodné prvky z Corten ocele

Vodné prvky z Corten ocele

Corten je názov špeciálnej ocele, ktorá je pre jej vzhľad čoraz viac populárna aj na využitie v záhradnej architektúre.…

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vyberáme z nášho e-shopu

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

OAse - Vyradene produkty

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

8 531,05 €

Oase MIDI II 1,1KW / 230

OAse - Vyradene produkty

Oase MIDI II 1,1KW / 230

6 171,38 €