Úvod / Články / Záhradné jazierka / Riasy v jazierku
Tlačiť

Riasy v jazierku

Riasy môžu byť problémom v každom jazierku. Dozelena sfarbená voda, zelená pena na hladine, plávajúce chumáče, zelené kamene, alebo husté rohože zeleného rastu pod povrchom. Ak majú riasy priaznivé podmienky, rýchlo dokážu “ovládnuť” Vaše jazierko. Čo sú riasy? Existuje viac ako 17.400 rôznych druhov rias. V záhradných jazierkach sa najčastejšie vyskytujú 2 formy rias....

Riasy môžu byť problémom v každom jazierku.  Dozelena sfarbená voda, zelená pena na hladine, plávajúce chumáče, zelené kamene, alebo husté rohože zeleného rastu pod povrchom. Ak majú riasy priaznivé podmienky, rýchlo dokážu “ovládnuť” Vaše jazierko.

Čo sú riasy?
Existuje viac ako 17.400 rôznych druhov rias. V záhradných jazierkach sa najčastejšie vyskytujú 2 formy  rias:


1. Planktonická forma -  jednobunkové mikroskopické rastliny ich premnožením sa voda sfarbí na zeleno v niektorých prípadoch aj dohneda. Voda v jazierku sa tak stane nepriehľadná. Často sa vyskytnú pri prvotnom napustení jazierka. 

2. Vláknité riasy - vidíme voľným okom. Vyskytujú sa v jazierkach ako zelené chumáče plávajúce po hladine. Prípadne v nich nájdeme zaobalené kamenivo na plytkých miestach jazierka.

 

Jednobunkové riasy Vláknité riasy

Riasy v jazierku


Riasy v malom množstve nie sú pre jazierko nebezpečné, ale pri väčšom počte sú pre jazierko hrozbou, pretože môžu spôsobiť vážne problémy s kvalitou vody. Rovnako ako ostatné rastliny, riasy rastú prostredníctvom fotosyntézy, pomocou slnečného žiarenia spotreby oxidu uhličitého a uvoľňujú kyslík. V noci sa však tento proces obráti, riasy spotrebúvajú kyslík a naďalej rastú. Tento rýchly rast a veľká spotreba kyslíka je pre každé jazierko veľmi nebezpečná.


Čo spôsobuje rast rias?


Rast rias je spôsobený tromi hlavnými faktormi: prebytok živín, príliš veľa slnečného svetla a nízka hladina kyslíka.

Živiny - živiny sa dostávajú do vody z rôznych zdrojov. Hlavné zdroje živín sú: výkaly rýb, nespotrebované krmivo, odumreté zvyšky vodných rastlín, listy, prach. Živiny sa do jazierka dostanú aj z okolitého prostredia jazierka. Najmä pri veľkých dažďoch sa do jazierka doplaví zemina alebo hnojivo z trávnika.

Slnečné svetlo - jazierka na priamom slnku, s minimálnym tieňom a s nedostatkom vodných rastlín sú “odsúdené” na zamorenie s riasami. To je dôvod, prečo sú najväčšie problémy s riasami v lete, keď sú dni najdlhšie.  

Kyslík - jazierka s nízkou hladinou kyslíka trpia, pretože užitočné baktérie prítomné v jazierku pre svoju činnosť kyslík (rozklad nebezpečných zlúčenín, premenia amoniaku...) bezpodmienečne potrebujú. Nedostatok kyslíka zhoršuje celkovú kvalitu vody.


Ako kontrolovať rast rias?

Riasy ako také nie sú problémom. Riasy sú pre nás signálom, že jazierko nie je v rovnováhe a jeden z vyššie uvedených faktorov nie je pod kontrolou.

Živiny

Odumreté zvýšky rastlín, lístie a iné nečistoty veľmi ľahko odstránite použitím skimmra. Toto finančne nenáročné zariadenie sa postará o čistú hladinu jazierka. Skimmer môže mať svoj vlastný motorček, alebo sa dá pripojiť na čerpadlo, cez ktoré nečistoty putujú do filtrácie. UV lampa Vás zbaví planktonických rias

V prípade záhradných jazierok je filtrácia rozhodujúcim prvkom v limitovaní výskytu živín v jazierku. Filter s UV lampou zminimalizuje výskyt jednobunkových rias v planktonickej forme. UV lampa však neobmedzí výskyt vláknitých rias. Jazierkový filter musí mat v sebe mechanickú aj biologickú filtráciu. Mechanická časť zadrží nečistoty, biologická slúži na množenie štartovacích baktérií. Je tiež dôležité aké hubky a filtračné náplne filter obsahuje. Od toho závisí celková kvalita filtra. Do filtra je vhodné vložiť filtračné náplne ako zeolit, antialg alebo biotorf, ktoré naväzujú škodlivé látky a vyrovnávajú pH jazierka.

Usadeniny, kal a výkaly rýb nachádzajúce sa na dne jazierka odstránite pomocou jazierkového vysávača. Nečistoty z dna sa dajú odstrániť vypustením celého jazierka a jeho opätovným napustením. Treba však myslieť na to, že takýmto krokom stratíme vybudovanú biologickú rovnováhu. V boji proti živinám si musíme dať pozor aj na okolie jazierka. Veľmi často sa stáva, že do jazierka sa dostanú nečistoty pri dažďoch ako sú: zvyšky trávy po kosení, zemina, hnojivo atď. Takýmto situáciám musíme zabrániť už pri budovaní jazierka. V spotrebe prebytočných živín z jazierka hrajú významnú úlohu aj vodné rastliny. Jazierka s dostatočným počtom rastlín prakticky nemajú problém s vláknitými riasami.


Redukcia slnečného žiarenia

Prienik slnečného svetla sa najlepšie a najúčinnejšie blokuje pomocou vodných rastlín. Na tento účel sú najvhodnejšie: lekno, leknica, lotus, vodný hyacint, vodný šalát. Rastliny by mali zakryť aspoň 50% hladiny jazierka. Pri menších jazierkach až 70 percent plochy. So Slnkom majú najväčší problém malé jazierka. Takéto jazierka sa rýchlo prehrejú a to ešte znásobí rast rias. Je nutné budovať jazierka tak, aby mali hĺbku aspoň 1 meter.


Kyslík

Riasy neznášajú dobre okysličenú, cirkulujúcu vodu. Dobrým okysličením dokážeme efektívne kontrolovať rast rias. Na trhu je možné nájsť mnoho druhov okysličovačov. Nedávnou novinkou sú okysličovače spolu s médiom (napr. OxyTex), ktoré ešte viac zvyšujú ich účinok. Nezanedbateľné množstvo kyslíka dokážu v jazierku produkovať aj vodné rastliny. Na tento účel sa najlepšie hodia: druhy stolístkov, potamogeton lucens, ale aj rôzne druhy tráv, trstina a pálky.


Ako odstrániť riasy?

V prípade, že riasy už napadli Vaše jazierko, okamžitá pomoc existuje v podobe rôznych doplnkových prídavkov. Na trhu ich existujú desiatky “zaručene účinných” produktov. Po testoch rôznych prípravkov a na základe referencií našich zákazníkov sme v našej ponuke vyhradili miesto pre 2 prípravky, o ktorých vieme povedať, že v boji proti riasam sú zaručene účinné, a tiež neškodia rastlinám a rybám.                       

1. Jednobunkové planktonické  -  proti zelenej vode odporúčame prípravok Crystal Pond. Crystal Pond je prípravok určený na čistenie kalnej a mútnej vody v záhradnom jazierku, ktorá vzniká predovšetkým v období množenia rias. Odstránením zakalenia vody sa upraví nie len jej vzhľad, ale aj celkové životné prostredie vodných rastlín, rýb a iných organizmov. Prípravok je tiež účinný proti najjemnejším nefiltrovateľným nečistotám, ako sú fosfáty a zlúčeniny ťažkých kovov. Vzniknutá kaša z vločiek sa dá ľahko odstrániť pomocou podberáka, alebo po dopade na dno odsať jazierkovým vysávačom. Po aplikácii prípravku voda zostane číra.

Crystal Pond

 • Kryštáľovo čistá voda
 • Zmení vodu na kryštálovo čistú
 • Upravuje celkovú kvalitu vody
 • Neškodí rastlinám ani rybám

 

 

2. Vláknité riasy - na odstránenie vláknitých rias odporúčame jednoznačne prípravok BKF. Riasy nie len “zabije”, ale ich dokáže aj odlepiť od fólie či kameniva.  Veľkou výhodou je, že prípravok neškodí rastlinám ani rybám, čo neplatí o veľkej väčšine podobných prípravkov. Účinky prípravku BKF máme podložené aj laboratórnymi testami.

BKF- proti vláknitým riasam

 • Overený prostriedok na vláknité riasy
 • Spolahlivo odstraňuje vláknité riasy z dna jazierka
 •  V novom praktickom obale

 

 


Efektívna kontrola rias v jazierku začína v prvom rade komplexnou znalosťou príčiny ich vzniku. Správnym vybudovaním jazierka a obmedzením faktorov vplývajúcich na ich rast dokážeme eliminovať ich výskyt.

 

 

 

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Vybrané články

Vodné prvky z Corten ocele

Vodné prvky z Corten ocele

Corten je názov špeciálnej ocele, ktorá je pre jej vzhľad čoraz viac populárna aj na využitie v záhradnej architektúre.…

Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?

Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?

Jazierko a procesy v ňom zostávajú aktívne aj v zime keď je jazierko pokryté ľadom. Odhnívajúce zvyšky rastlín…

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vyberáme z nášho e-shopu

Oase Aquarius Universal Classic 1500 OASE

OAse

Oase Aquarius Universal Classic 1500 OASE

 • Poštovné zdarma

100,84 €

Oase Aquarius Universal Classic 1000 OASE

OAse

Oase Aquarius Universal Classic 1000 OASE

 • Poštovné zdarma

80,66 €

Oase Aquarius Fountain Set Classic 2500

OAse

Oase Aquarius Fountain Set Classic 2500

 • Poštovné zdarma

100,84 €

Oase Aquamax Eco Classic 2500

OAse

Oase Aquamax Eco Classic 2500

 • Poštovné zdarma

121,00 €

Oase Pond Jet Lightning Set (osvetleni pre Pond Jet)

OAse

Oase Pond Jet Lightning Set (osvetleni pre Pond Jet)

 • Poštovné zdarma

544,52 €