Ako vyrobiť filter do jazierka
Majitelia jazierok často hľadajú spôsob ako ušetriť pri filtračnom sete. Z trojice základných potrebných komponentov jazierkovej filtracie (čerpadlo, filter, UV lampa) je práve filter tou časťou filtrácie, ktorá sa dá zostrojiť aj svojpomocne. Zostrojenie funkčného účinného filtra však nie je jednoduché.
Pri svojpomocnej stavbe filtra si treba uvedomiť niektoré základné vlastnosti aké by filter mal mať. Kúpený či svojpomocne vyrobený jazierkový filter by mal mať 2 časti:
- Mechanická časť - má za úlohu odstrániť resp vo filtri zadržať čo najviac hrubých nečistôt.
- Biologická časť - média v tejto časti filtra sú určené pre “život” jazierkových baktérii, ktoré svojou aktivitou výrazne prispievajú k čistote vody.
Pri svojpomocnej výrobe filtra musíme teda myslieť na tieto 2 základné časti účinného jazierkového filtra.
Výber vhodnej nádoby na stavbu filtra
V prípade, že sa nevenujete zváraniu plastov a chcete na výrobu použiť voľnopredajné nádoby odporúčame filter rozdeliť do viacerých nádob (komôr).Viac komôr nám okrem rozdelenej mechanickej a biologickej časti filtra uľahčí aj samotnú údržbu filtra. Najideálnejšie je tak zvoliť nádoby ako sudy ideálne obdĺžnikového tvaru. Často sa v praxi stretávame so snahou spraviť filtráciu z IBC nádob. Vzhľadom na ich veľkosť však uprednostnite radšej menšie nádoby, ktoré sa pospájajú a voda tam bude “nútená” každým stupňom filtrácie. Ďalšou výhodou je aj ľahšie čistenie.
Stavba mechanickej časti filtra
Na príklade nášho filtra si môžeme rozobrať najprv stavbu mechanickej časti. Úlohou mechanickej časti filtra je odstránenie hrubých nečistôt z jazierka. Vďaka tomu sa nebudú nečistoty v jazierku ďalej rozkladať čo značne ovplyvňuje kvalitu vody. Do jednotlivých komôr používame teda filtračné materiály, ktoré dokážu odfiltrovať hrubé nečistoty.
V mechanickej časti filtra sa najčastejšie používajú:
Vortex - Pre zručnejších majstrov odporúčame ako prvú komoru mechanickej filtrácie zostrojiť vortexový predfilter. Vortex pôsobí ako účinná odstredivka, ktorá dokáže zachytiť veľké množstvo nečistôt. Prívod vody do tejto komory je smerovaný tak, aby sa voda “roztočila”, a tým sa hrubé nečistoty dostanú do spodnej časti, Vortexový predfilter by mal mať konusový tvar. Na tento účel tak dobre poslúži guľatý sud.
Filtračné kefy - filtračné kefy zachytia najhrubšie nečistoty používajú sa preto v prvej komore. Kefy musia byť husto osadené do seba od spodu po vrch nádoby, pretože iba tak splnia svoj účel čistenia.
Japonská rohož - sa používa do mechanickej aj do biologickej komory. Oproti bioakvacitu je redšia a vďaka svojmu veľkému povrchu ju osídlujú aj jazierkové baktérie.
Bio molitan - poznáme tiež pod názvom bioakvacit. Toto médium poznáme v rôznych hrúbkach a hustote. Pri použití odporúčame skôr použiť tenšie rozmery. Treba myslieť na ľahkú údržbu: Bioakvacit sa používa aj v podobe kociek. Pri použití bioakvacitu pri stavbe použijeme najprv bioakvacit menšej hustoty a následne má voda pretekať hustejším bioakvacitom
Pri mechanickej časti myslite na to, že jednotlivé komory musia byt zostrojené tak, aby odstaňovali nečistoty od najväčších po najmenšie. Je teda potrebné dodržať určitú logiku a postupnosť. Nemôžeme napr dať 1. Bioakvacit a následne kefy, pretože kefy by prakticky nemali čo dočisťovať.
Stavba biologickej časti filtra
Biologická komora je nemenej dôležitá časť každej filtrácie. V tejto časti filtrácie musíme vytvoriť životný priestor pre baktérie, vďaka ktorým filtrácia bude fungovať. Baktérie svojou činnosťou odbúravajú z vody škodlivé látky čím prispievajú biologickej stabilite jazierka. V biologických komorách používajú materiály, ktoré majú veľký povrch, baktérie ich rýchlo osídlia a budú sa na nich množiť. Činnosť baktérií podporíme vzduchovačom.
Do biologickej komory najčastejšie filtra používame:
Zeolit - okrem svojej pórovitej štruktúry dokáže vodu svojou činnosťou navyše aj čistiť. Viac sa o zeolite dočítate aj v našom článku. Zeolit by určite nemal vo filtrácii chýbať. Myslite však na to, že ho treba v pravidelných intervaloch meniť, a preto je dobré ho ukladať do filtra napr vo vreckách, aby sa dal jednoducho vymeniť.
Helix médiá - filtračné médium novej generácie. Vyznačuje sa veľkým povrchom vďaka čomu je osídlenie a množenie baktérií vysoko efektívne.
Aquarock - pórovítý lávový kameň. Jeho nevýhodou je, že sa časom rozpadá a drobí.
Bioguličky - plastové guličky sú klasickým filtračným materiálom. Z hľadiska povrchu sú efektívnejšie Helix médiá.
Do biologickej komory odporúčame pridať vzduchovacie kamene. Vzduchovaním ešte viac podporíme funkčnosť bilogickej komory a teda činnosť baktérií, ktoré nám túto komoru osídlujú.
Spájanie filtračných komôr
Na spájanie nádob využívame fóliové prechodky. Prechody medzi filtrami treba dôkladne naplánovať a vopred vedieť aké filtračné média do filtra použijeme. V zásade platí, že voda musí byť nútená prejsť filtračným materiálom komory filtra. V našom príklade sme použili na prechod medzi filtrami 110cm potrubie.
Pri prepojení filtračných komôr je cieľom, aby voda bola nútená prejst celou komorou. Teda keď voda vchádza zo spodu nádoby do ďalšej nádoby by mala pretekať vrchom.
Na spojenie nádob slúžia PVC fóliové príruby prípadne prechodky. Pri montáži je optimálne spoj poistiť lepidlom napr Superstrong alebo UniFix
Údržba
Pri konštrukcii komor si vopred premyslite možnosť budúcej údržby. Z tohto hladiska sú nevýhodné veľké nádoby ako napr IBC. Pre uľahčenie údržby doporučujeme filtračné komory konštruovať tak, že cca 25cm od dna umiestnime rošt a na rošt umiestnime obsah samotnej komory.
Hlavnou výhodou svojpomocne zostrojeného jazierkového filtra je jeho nižšia obstarávacia cena. Svojpomocnú stavbu filtra však odporúčame iba zručným domácim kutilom. Stavbu si treba v prvom rade dobre premyslieť. V jednom z nasledujúcich článkoch Vám skúsime na konkrétnom príklade vysvetliť svojpomocnú stavbu filtra.
Pozrite si príklad svojpomocne zostrojeného jazierkového filtra
Galéria k článku
K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.
Prílohy
K článku neboli pridané žiadne prílohy.
Vybrané články
Vodné prvky z Corten ocele
Corten je názov špeciálnej ocele, ktorá je pre jej vzhľad čoraz viac populárna aj na využitie v záhradnej architektúre.…
Kategórie BIObazénov
Vo vyspelých krajinách je tento štýl kúpania veľmi populárny. BIObazény nie je potrebné počas sezóny chemicky…
Komentáre k článku
Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.