Úvod / Články / Záhradné jazierka / Jačmenná slama - Biologická prevencia rastu rias v jazierku.
Tlačiť

Jačmenná slama - Biologická prevencia rastu rias v jazierku.

Menšia aktivita tvorby rias je bežná v každom jazierku. V malých množstvách dokonca môže byť prospešná ako pre jazierko, tak pre ryby v ňom. Ak majú riasy dobré podmienky, sú schopné množiť sa veľmi rýchlo, nezabúdajme však, že riasy sú rastliny a tie produkujú kyslík, čerpajú z nadbytočných živín a filtrujú vodu.

Problém s riasami nastáva keď ich necháme rásť a nevenujeme ich premnoženiu dostatočnú pozornosť. Vtedy dochádza k masívnemu prekvitaniu, čím je na ekosystém jazierka kladená veľká záťaž. Pri vädnutí a rozkladaní sa rias, dochádza k nadmernej spotrebe kyslíka baktériami, ktoré tieto riasy rozkladajú - to znamená menej kyslíka pre ryby a zníženie efektívnosti filtrácie.

V USA je použitie jačmennej slamy najčastejší boj proti riasam

Na trhu existuje viacero  “prírodných” čarovných práškov na prevenciiu rastu rias. Mnoho z nich však neuvádza zloženie resp nie úplne zloženie. Väčšina z nich (ako bol v minulosti už zakázaný prípravok Kata) obsahovali ťažké kovy ktoré majú veľmi zlý dopad na organizmy v jazierku. Pri dlhodobom používaní prichádza prakticky k troveniu rýb.

 

Z prírodných preparátov s osvedčením zložením môžeme odporučiť extrakty z jačmenej slamy a extrakt z vŕby. Pôsobením týchto dvoch prípravkov je možné minimalizovať výskyt rias v jazierku. V našej praxi sme otestovali najmä prípravok z jačmennej slamy aj to, že naši zákazníci sa k nemu neustále vracajú je dôkazom jeho funkčnosti.

Barley Straw (jačmenná slama) je priekopníckym riešením problémov s vláknitou riasou. V USA je najviac používaným spôsobom boja s riasami v jazierku. Výhody jačmennej slamy sa ukážu dlhodobo, keďže dokáže zastaviť tvorbu rias natrvalo. Vďaka tomu sa stáva čoraz obľúbenejšou voľbou boja proti riasam aj u nás.  Je potrebné si však uvedomiť, že jačmenná slama nedokáže odstrániť riasy, ale slúži na prevenciu ich rastu.

Pri jačmennej slame rozoznávame jej 2 základné formy:

  • Jačmenná slama v prirodnej forme. Najčastejšie sa aplikuje do sietky vo forme peliet, ktorá sa potom ponorí do jazierka. Pozor slama musí byť v BIO kvalite. Nechceme do vody pridať pozostatky žiadnych postrekov.
  • Extrakt z jačmenej slamy - výťažok zo slamy, ktorý sa pravidelne aplikuje do jazierka.

Ako funguje jačmenný extrakt pri ničení rias? (vysvetlenie procesu)

Pre najlepšie pochopenie toho, ako jačmeň pôsobí, sa musíme ponoriť do detailov a predstaviť si celý proces rozkladu krok po kroku:

  1. Jačmennú slamu, alebo jačmenný extrakt aplikujeme do jazierka, čím sa pomaly začne proces rozkladu. Počas neho sa bunková štruktúra jačmeňa začne rozpadať, pričom rýchlosť je priamo závislá od teploty vody a množstva prítomného kyslíka. Prospešné baktérie pracujú lepšie vo vyšších teplotách a dobre prevzdušnenom prostredí. Po niekoľko týždňovom pôsobení jačmeňa sa proces rozkladu mení z bakteriálneho na mykotický, čím nastáva nová etapa a tou je "hnitie".
  2. Počas toho, ako huby požierajú zvyšky jačmenného extraktu sa začína tvoriť humínová kyselina, ktorá je prvým zásadným krokom pri kontrole rias. Ako sa humínová kyselina rozširuje vo vode, reaguje s kyslíkom a slnečným žiarením. Stáva sa čoraz viac nestabilnou až napokon vytvorí superoxidový radikál, ktorý vedie k vytvoreniu peroxidu vodíka.
  3. Peroxid vodíka je algicíd, keď bol však vyprodukovaný zo správne nadávkovaného jačmeňa, je bezpečný pre ryby, pričom naďalej efektívne pôsobí proti riasam. Koncentrácia iba 2 jednotiek na milión (ppm) je dostatočná na kontrolu rias v jazierku a keďže peroxid vodíka je stabilnejší v sladkej vode v porovnaní so slanou, zostáva efektívny dlhší čas a vyžaduje sporadickejšie dávkovanie.

Jačmenná slama vs. jačmenný extrakt - čo je lepšou voľbou?

Oba druhy bojujú s riasami na podobnej báze, líšia sa najmä v rýchlosti pôsobenia.

  • Slama musí prejsť niekoľkými štádiami rozkladu predtým ako sa zmení na peroxid vodíka. Tento proces môže trvať v rozmedzí od 3 týždňov do 3 mesiacov, v závislosti od teploty vody a podmienok v jazierku.
  • Extrakt z jačmennej slamy je na druhej strane dostupný vo vysokých koncentráciách a bol optimalizovaný pre rýchlejší výsledok. Po tom, ako extrakt pridáte do jazierka, začnú ho baktérie rozkladať rýchlejšie. Pri tekutom jačmennom extrakte budú výsledky pomerne rýchle a koncentrácia peroxidu vodíka dostatočne vysoká.  Prvé výsledky sú viditeľné približne po 2 - 4 týždňoch v teplých mesiacoch a po 4 - 6 týždňoch v chladnejších.
Na trhu je dostupná jačmenná slama v klasickej forme, upravených peletách ako aj v extrakte. Najrýchlejší účinok má jačmenný extrakt. Jeho výhodou je najmä ľahké jednoznačné dávkovanie

Ako používať jačmennú slamu pre priezračné jazierko (najlepšie výsledky)


Jačmennú slamu začíname dávkovať na jar keď por naštartovaní jazierkovej fíltrácie. Pred prvou dávkou je ideálne jazierko očistiť od rias mechanicky alebo napr prípravkom BKF. Pri aplikácii jačmennej slamy je nevyhnutné sa uistiť, že máte dostatočný zdroj prevzdušnenia, ako napr. fontánu alebo vzduchovač, rovnako ako dobrý filtračný systém - tieto totiž pomáhajú odstraňovať hromadiaci sa amoniak a nitráty, ktoré vznikli pri rozklade. Dávkovanie je dôležité dodržiavať tak, ako uvádzajú jednotliví výrobcovia. Výhodou tekutého extraktu je, že sa drží pri hladine, čím je vystavený priamemu slnečnému žiareniu, ktoré urýchľuje rozklad. Pri použití klasickej jačmennej slamy treba myslieť na to, že slama musí byť v BIO kvalite bez akýchkoľvek použitých postrekov pri pestovaní jačmeňa. 

Po akom čase môžeme vidieť prvé výsledky?

Nezabúdajte však, že jačmenná slama je preventívnym zákrokom proti riasam, nie ich primárnym ničiteľom, takže výsledok, ktorý jeho používaním sledujeme je menej rias v nasledujúcich mesiacoch a rokoch po začatí jej používania. Na okamžité odstránenie rias používajte chemické a mechanické prostriedky, jačmeň pôsobí ako doplnok tohto procesu

 

Přečtěte si tento článek v češtině na našich stránkách www.petomar.cz

 

 

 

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Vybrané články

Kategórie BIObazénov

Kategórie BIObazénov

Vo vyspelých krajinách je tento štýl kúpania veľmi populárny. BIObazény nie je potrebné počas sezóny chemicky…

Vodné prvky z Corten ocele

Vodné prvky z Corten ocele

Corten je názov špeciálnej ocele, ktorá je pre jej vzhľad čoraz viac populárna aj na využitie v záhradnej architektúre.…

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vyberáme z nášho e-shopu

Oase MIDI II 1,1KW / 230

OAse - Vyradene produkty

Oase MIDI II 1,1KW / 230

6 171,38 €

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

OAse - Vyradene produkty

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

8 531,05 €