Úvod / Články / Záhradné jazierka / Jeseter (Acipenser)
Tlačiť

Jeseter (Acipenser)

Jesetera môže opísať ako prehistorickú rybu z obdobia dinosaurov. Má predĺžené telo, špicatý nos, kostené štítky na povrchu tela a asymetrickú chvostovú plutvu. Sfarbenie je sivasté, hnedasté alebo zelenasté. Hlava prechádza v dlhý špicatý rypec, v ktorého spodnej časti sa nachádzajú ústa a štyri fúziky.

Chrbtová plutva je posadená až za úroveň brušných plutiev. Na chrbte má v rade 11 - 17, na boku 60 - 70 a na bruchu 10 - 18 kostených štítkov. Chvostová plutva je nesúmerná. Svojou zvláštnosťou priťahuje oči mnohých ľudí, vhodne dopĺňa záhradné jazierko a stáva sa vyhľadávanou atrakciou.

Jesetere sa dobre hodia do jazierka s KOI prípadne s karasom. Minimálna veľkosť jazierka pre jesetere je cca 4 m3. Ideálna veľkosť je však od 10 m3. Kvalitná filtrácia jazierka by mala byť samozrejmosťou. Jesetere rastú pomerne rýchlo, a preto ich nedávajte do "mini" jazierok kde sa budú trápiť. Mladé jesetere nie sú zdaní plavci, a preto ľahko môžu uviaznuť vo flóre jazierka alebo v riasach.

Jeseter sa  a dožíva sa až 15 rokov. Pohlavná dospelosť jeseterov je u samcov medzi 3.-5. rokom života a u samice medzi 4-7 rokom života. Dorastá do dĺžky 40 až 80cm, obvyklé maximum je do 125cm (záleží od druhu). Hmotnosť sa priemerne pohybuje medzi 2 -5 kg. Obvyklé maximum je až 16kg. Pre záhradné jazierko je vhodný najmä jeseter malý ale aj iné druhy. Jesetera jednoznačne doporučujeme do každého jazierka. Podmienkou však je, aby jazierko malo kvalitnú filtráciu.

Kŕmenie

V prírode sa jeseter živí drobnými bezstavovcami (larvy hmyzu, červy, kôrovce), vzácne tiež drobnými rybkami. Potravu väčšinou zbiera z dna, ale príležitostne aj z vodného stĺpca a z hladiny. Tráviaca sústava jesetera nie je prispôsobená na trávenie krmiva s rastlinnou zložkou. Preto musíme Jeseter kŕmiť s krmivom, ktorého hlavnou zložkou rybia múčka. Pozor na krmivo s obsahom sóje! Tráviaca sústava ju nedokáže spracovať. Tak ako ostatné ryby aj jeseter kŕmime viac krát denne v malých množstvách. Denne jeseterom dávajte krmivo v množstve cca 3% ich váhy.  Musíme si uvedomiť, že ústa jesetera sú na spodnej časti tela, a preto táto ryba zbiera potravu z dna jazierka. Je preto nutné kupovať krmivo, ktoré klesá ku dnu jazierka. V našom eshope nájdete krmivo s ideálnymi hodnotami a bez sóje. Krmivo zaručuje vysoké prírastky a optimálny obsah vitamínov.

Starostlivosť

Ideálne hodnoty vody v jazierku pre chov jesetera sú: Amoniak 0.0mg/l, Nitrity menej ako 0.25 mg/l, Nitráty menej ako 150 mg/l, Ph v rozmedzí 7 až 9. Hodnota kyslíka cca 6 mg/l, teplota vody do 28 stupňov. Tak ako ostatné ryby, aj jeseter je na jar pomerne dosť aktívny. Po zime je treba jesetera začať znovu a často kŕmiť. Podávajte jeseterom malé množstvo krmiva viac krát denne. Jesetere sú najakívnejšie ráno a večer. Tento čas je preto najvhodnejší na ich kŕmenie. Pri jeho chove spolu s Koi alebo karasom, najpr nakŕmte iné druhy, pretože zožerú aj jeho potravu. Na jeseň jesetera kŕmime až pokiaľ teplota vody nedosiahne 4 stupňe. Veľa chovateľov ich prestane na jeseň kŕmiť príliš skoro, čo ma za následok jeho "vyhladovanie" a úhyn.

Jesetere sú háklivé na používanie jazierkovej chémie napr. chémie na zničenie jednobunkových rias alebo liečiv. Preto sa pred aplikáciou podobných príprakov praďte s predajcom.

Celkovo rozoznavame asi 20 druhov jesetera napr.:

Jeseter hviezdnatý - Acipenser stellatus
Jeseter sibírsky – Acipenser Baerii
Jeseter biely - Acipenser transmontanus
Jeseter malý - Acipenser ruthenus
Jeseter veľký - Acipenser sturio
Jeseter amurský - Acipenser schrenckii
Jeseter čínský - Acipenser sinensis
Jeseter hladký - Acipenser nudiventris
Jeseter juhočínský - Acipenser dabryanus
Jeseter perský - Acipenser persicus


Atrakciou v každom je zierku je Jeseter Malý Albín - Acipenser baeri Albino

 

 

Jeseter malý Albín

 

 

Jeseter Hviezdnatý

 

 

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Vybrané články

Kategórie BIObazénov

Kategórie BIObazénov

Vo vyspelých krajinách je tento štýl kúpania veľmi populárny. BIObazény nie je potrebné počas sezóny chemicky…

Vodné prvky z Corten ocele

Vodné prvky z Corten ocele

Corten je názov špeciálnej ocele, ktorá je pre jej vzhľad čoraz viac populárna aj na využitie v záhradnej architektúre.…

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vyberáme z nášho e-shopu

Oase MIDI II 1,1KW / 230

OAse - Vyradene produkty

Oase MIDI II 1,1KW / 230

6 141,13 €

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

OAse - Vyradene produkty

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

9 350,94 €