Úvod / Články / Záhradné jazierka / Príprava jazierka na zimu
Tlačiť

Príprava jazierka na zimu

Čo spraviť s jazierkom pred zimou? Kedy schovať technológiu? Treba kŕmiť ryby aj v zime? Ako prezimovať lekná?
Keď teplota vody klesne pod 10 stupňov metabolizmus rýb sa spomalí a ryby viac neprijímajú potravu. Ryby sa väčšinou zdržiavajú na dne jazierka kde je voda teplejšia. Pre bezpečné prezimovanie rýb je potrebné, aby jazierko malo hĺbku aspoň 80cm pre karasy a 120cm pre Koi kapre. Behom zimy dochádza v jazierku k rôznym chemickým reakciám, a preto je nevyhnutné, aby pri zamrznutí jazierka zostal na hladine otvor. Cez tento otvor ...

Pred prípravou jazierka na zimné mesiace, sa uistite, že ste vykonali základné kroky jesennej údržby:

  • odstránili ste riasy a odumreté zvyšky rastlín
  • pomocou vysávača ste odsali bahno a kal z dna jazierka
  • prikryli ste jazierko sieťkou
  • podporili ste imunitu rýb kvalitným krmivom a vitamínmi
  • aplikovali zimnné/jesenné baktérie


Zanedbanie údržby ohrozuje zdravie rýb čo má za následok ich úhyn, v lepšom prípade značné oslabenie imunity. V priebehu zimy dochádza v jazierku k rôznym hnilobným procesom, ktoré vznikajú rozkladom organického odpadu. Preto je nevyhnutné, aby pri zamrznutí jazierka zostal na hladine otvor. Cez tento otvor jedovaté plyny uniknú a nepríde tak k zaduseniu rýb. Zároveň sa cez otvor voda okysličuje, vďaka čomu môžu ryby dýchať. 
ohrev jazierka
Otvor však nikdy nesekajte priamo do ľadu! Otrasy môžu vážne poškodiť zdravie rýb, a tiež je vysoko pravdepodobné, že sa poškodí hydroizolácia jazierka (fólia). Na uchovanie otvoru v ľade slúžia polystyrénové plaváky napr. Ice preventer (do -5°C), plavák s čerpadielkom Icefree 4 Seasons (až do -20°C) alebo ohrievače Icefree Thermo 220, Icefree Thermo 300. Tieto plaváky Vám zabezpečia otvor v ľade, čo zabezpečí prežitie osádky rýb. K zariadeniu Ice preventer odporúčame použiť okysličovač.


Ryby

Keď teplota vody klesne pod 10 stupňov metabolizmus rýb sa spomalí a tráviaci systém prestáva pracovať, vtedy môže krmivo začať v rybe kvasiť a môže spôsobiť jej úhyn. Jesetera a veslonosa je potrebné kŕmiť aj pri nižších teplotách, ak sú v jednom jazierku s KOI, ryby neprikrmujte. V zimnom období  sa ryby zdržiavajú na dne jazierka kde je voda teplejšia. Pre bezpečné prezimovanie KOI a jeseterov je potrebné, aby jazierko malo hĺbku aspoň 120cm ideálne 1,4m a rozmer najhlbšej časti minimálne 1x1m. Dajte tiež pozor, aby ste v jazierku nemali priveľa rýb, aby neprišlo k deficitu kyslíka. Zamerajte sa na kvalitu rýb nie kvantitu.

 

Rastliny

Po jesennej údržbe si rastliny nevyžadujú zvláštnu pozornosť. Lekná dajte do nezamŕzajúcej hĺbky. Rastliny ako pálka, rôzne trávy či trsť môžete ostrihať pred zimou. Rastliny strihajte pár centimetrov nad hladinou.


Technológia

Pri teplote vody pod 10°C vo vode sa značne obmedzí biologická aktivita. Môžete teda z jazierka vybrať technológiu. Filter pred uschovaním riadne vyčistite a uskladnite v nemrznúcich priestoroch, pretože mráz ho môže poškodiť ako aj UV lampu a čerpadlo. UV lampu rozoberte a sklenú banku očistite od vodného kameňa . Táto časť UV lampy je veľmi citlivá, dávajte preto pozor, aby ste ju nerozbili.  Pri čerpadle postupujte podľa inštrukcií výrobcu. Niektoré čerpadlá ako napr. OASE Aquamax môžeme ponechať vo vode. Všetky čerpadlá je však pred zimou alebo na jar potrebné zbaviť vodného kameňa namočením do octu alebo  prípravku na to určeného na 24 hodín. Svoju pozornosť si vyžaduje aj skimmer. Plávajúce skimmre schovajte z vodnej hľadiny, zo statických schovajte vrchnú časť, aby ju nezdeformoval ľad. Pokiaľ máte okysličovač môžte ho použiť ako doplnok k plaváku Icefree alebo inému zariadeniu zabraňujúcemu zamrznutie. S prvým snehom odstráňte sieť, ktorú ste upevnili nad jazierko. Pri zamrznutí do ľadu by sa mohla poškodiť. 

Zimné baktérie

Na dosiahnutie lepšej kvality vody v jesenných a zimných mesiacoch sa použivajú zimné baktérie. Ich jedinečnosť spočíva v tom, že dokážu pôsobiť aj pri nízkych teplotách vody či dokonca bez prítomnosti slnečného svetla (pod ľadom). Baktérie svojou činnosťou pomáhajú urýchľovať rozklad organickej hmoty (listie, zvyšky rastlin) a sedimentov. Baktérie navyše pomáhajú udržiavať zdravý imunitný systém vašich rýb.

Prehľad produktov potrebných na zazimovanie nájdete TU...

 

Přečtěte si tento článek v češtině na našich stránkách www.petomar.cz

 

 

 

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Vybrané články

Príprava jazierka na zimu

Príprava jazierka na zimu

Čo spraviť s jazierkom pred zimou? Kedy schovať technológiu? Treba kŕmiť ryby aj v zime? Ako prezimovať lekná?

Vodné prvky z Corten ocele

Vodné prvky z Corten ocele

Corten je názov špeciálnej ocele, ktorá je pre jej vzhľad čoraz viac populárna aj na využitie v záhradnej architektúre.…

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vyberáme z nášho e-shopu

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

OAse - Vyradene produkty

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

8 531,05 €

Oase MIDI II 1,1KW / 230

OAse - Vyradene produkty

Oase MIDI II 1,1KW / 230

6 171,38 €