Úvod / Články / Záhradné jazierka / Štartovacie baktérie
Tlačiť

Štartovacie baktérie

Na čo slúžia štartovcie baktérie? Kedy ich pridávame do jazierka? Ako ich správne dávkovať? Aké podmienky na prežitie musia mať?

Umelo vytvorená vodná plocha je spravidla sterilná, keďže v nej chýbajú životne dôležité mikroorganizmy. Na základe chýbajúceho kontaktu s pôdou v dôsledku používania izolačných fólií a umelohmotných nádrží nedochádza spočiatku k relevantnému osídleniu vodnej plochy mikroorganizmami.

Pomocou prostriedku Štartovacie baktérie možno spustiť biologické procesy, ale aj premeny škodlivých látok (zvyšky trávenia, odumreté časti rastlín, zvyšky rastlín a pod.) na dusičnaté plyny a kyseliny uhličité ako aj odstraňovanie čpavku a premenu nitritov na bezpečný nitrát, čo je nová vlastnosť tohto produktu. Priezračný a zdravý rybník funguje s nitrifikačnými baktériami, ktoré sa usídľujú aj vo filtračnom zariadení . Predpokladom pre dostatočnú aktivitu štartovacích baktérií je sústavne dostatočné množstvo kyslíka. Je preto dobré podporiť ich činnosť vzduchovadlom. Baktérie je tiež potrebné do jazierka pridať aj vzhľadom na činnosť  UV lampy. Tieto užitočné organizmy totiž čistia vodu tým, že požierajú odumreté škodlivé živočíchy, ktoré zabila práve UV lampa. Baktérie výrazne zvyšujú účinok filtrácie. 

Štartovacie baktérie prakticky žijú v celom jazierku. Ich množenie prebieha predovšetkým vo filtrácii, no i na vodných rastlinách (predovšetkým na koreňoch) a na kamenive. Všade je však dôležitá prítomnosť kyslíka. V zime týmto organizmom chýba práve kyslík a to spôsobí ich vyhynutie. Štartovacie baktérie sú prirodzený prostriedok na úpravu vody a jeden z mála preparátov, ktorý rozhodujúco ovplyvňuje samočistiacu silu vody v umelom rybníku.


Štartovacie baktérie je nutné použiť:

1.      Okamžite po naplnení nového rybníka - ale najskôr po 48 hodinách, pre prípad, ak sa  vo vode z vodovodu nachádzal chlór.
2.      Pri výmene vody v jazierku
3.      Každoročne na „naštartovanie" biologických procesov po zimných mesiacoch
4.      Po každom ošetrení rýb v rybníku liekmi
5.      Preventívne odporúčame počas letných mesiacov pridávať polovičnú dávku.
 


Ako dávkujeme štartovacie baktérie?

Štartovacie baktérie je najlepšie jednoducho vyliať do filtra po spustení filtrácie. Vo filtri je priestor na množenie baktérií vyhradený. Pri existujúcom jazierku vysadeného rastlinami môžeme dávku rozdeliť na dve časti a vyliať do filtra a druhú časť jednoducho na hladinu jazierka. Štartovacie baktérie sa v jazierku začnú rýchlo množiť a potrebný počet dosiahnu po cca 4 týždňoch. Zabráňte kontaktu s očami. V prípade kontaktu okamžite vypláchnite čistou, teplou vodou a v prípade podráždenia vyhľadajte lekársku pomoc.

POZOR! Pri použití akýchkoľvek štartovacích baktérií je nutné vypnúť UV lampu na 3 až 4 dni. Tento čas im umožní adaptáciu a potrebné namnoženie. Baktérie podávame pri teplote vody vyššej ako 10 °C. V našej ponuke nájdete prvotriedne nemecké baktérie značky Healthy Pond.

Základné typy štartovacích baktérií

Tekuté

 • Najúčinnejšia forma baktérií
 • Aplikácia do filtra a do jazierka
 • Baktérie Nitrosomonas a Nitrobacter v koncentrovanej forme
 • Univerzálne použitie do všetkých typov filtrov

Gélové

 • Zabezpečia rýchly nábeh filtrácie
 • Aplikácia priamo na filtračné hubky

Bio Balls

 • Nová inovatívna forma baktérií
 • Kombinácia tekutej a gélovej formy
 • Vďaka aplikácie priamo do filtračnej komory
 • Ideálne použiť do bubnových filtrácií

Práškové baktérie

 • Baktérie vo vysušenej forme
 • Dlhá životnosť produktu
 • Aplikácia do filtra
 • Nevýhodou je dlhší nástup účinku

Náš TIP: Na začiatok sezóny použite štartovacie baktérie Pond Starter a počas sezóny pokračovacie baktérie Clean & Clear od Microbe Lift

Na trhu nájdete množstvo druhov štartovacích baktérií. Treba starostlivo vybrať tie najvhodnejšie


 

Pozrite si širokú ponuku štartovacích baktérií v našom eshope 

 

 

Galéria k článku

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Vybrané články

Príprava jazierka na zimu

Príprava jazierka na zimu

Čo spraviť s jazierkom pred zimou? Kedy schovať technológiu? Treba kŕmiť ryby aj v zime? Ako prezimovať lekná?

Vodné prvky z Corten ocele

Vodné prvky z Corten ocele

Corten je názov špeciálnej ocele, ktorá je pre jej vzhľad čoraz viac populárna aj na využitie v záhradnej architektúre.…

Komentáre k článku

Admin M.

10. 3. 2015, 17:08

skuska

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vyberáme z nášho e-shopu

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

OAse - Vyradene produkty

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

 • Poštovné zdarma

9 350,94 €

Oase MIDI II 1,1KW / 230

OAse - Vyradene produkty

Oase MIDI II 1,1KW / 230

 • Poštovné zdarma

6 792,28 €