Veslonos

Na prvý pohľad nás na veslonose upúta jeho dlhý nos. V prírode dorastá do cca 2,5m s váhou až 100kg. V záhradných jazierkach môžeme očakávať maximálnu váhu do 10kg. Veslonos sa doživa cca 20 až 30 rokov. Podľa dostupných záznamov sa najstarší jedinec dožil 55 rokov.

Tak ako jeseter aj veslonos vyžaduje čisté jazierko, teda músí mať adekvátnu filtráciu a dostatočné množstvo kyslíka vo vode. Spolu s jeseterom je táto ryba u majiteľov záhradných jazierok stále viac populárna. Veslonos patrí do skupiny jeseterových rýb a svoj pôvod má v Severnej Amerike. Celkovo rozpoznávame dva druhy tejto atypickej ryby.

Veslonos americký (Polyodon spathula ) - svoj domov má v Severnej Amerike prevažne v rieke Mississippi
Veslonos čínsky (Psephurus gladius ) - žije na rieke Yangtze a je vyhlásený kriticky ohrozeným druhom. V Európe sa veslonos chová na rybích farmách za účelom získavania kaviáru.

  

Veslonos čínsky v jazierku jazierkový veslonos
Veslonos čínsky Veslonos americkýNa prvý pohľad nás na veslonose upúta jeho dlhý nos. V prírode dorastá do cca 2,5m s váhou až 100kg. V záhradných jazierkach možeme očakávať maximálnu váhu do 10kg.  Veslonos sa doživa cca 20 až 30 rokov. Poďla dostupných záznamov sa najstarší jedinec dožil 55 rokov. Tak ako jeseter aj veslonos vyžaduje čisté jazierko, teda músí mať adekvátnu filtráciu a dostatočné množstvo kyslíka vo vode.
 

Kŕmenie

V prírode sa veslonos živí planktónom z vodného stĺpca. Pri kúpe veslonosa sa musíme uistiť, že bol odchovaný na granulách pretože jeho preučenie z prírodnejVeslonos potravy na granule je veľmi náročné. V jazierkach podávame veslonosom rovnaké krmivo ako jeseterom prípadne pstruhom. Krmivo musí byť klesajúce. Na rozdiel od Jeseterov však veslonos nežerie potravu z dna jazierka, ale z vodného stĺpca,  teda počas dopadu krmiva na dno jazierka. Pri kŕmení musíme brať na toto ohľad. Na rozdiel od iných rýb je nutné veslonsa kŕmiť aj v zime. Na rozdiel od iných rýb veslonos neustále pláve aj v zime.

Veslonos je veľmi aktívna ryba, ktorá neustále pláva. Na túto vlastnosť je treba myslieť aj pri ich nákupe. Veslonos nemôže mať pri preprave stiesnené podmienky. Prepravujeme ich tak, aby boli schopné sa v prepravnej nádobe otočiť. V jazierku sa táto ryba bez problémov znáša s KOI alebo jeseterom.

Veslonosa doporučujeme pre skúsených majiteľov jazierok. Náročnosť jeho chovu spočíva udržaní dostatočne čistej a kvalitnej vody (hlavne dostatočné množstvo kyslíka) a v správnom kŕmení.

 

Veslonos v jazierku

 

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Vybrané články

Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?

Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?

Jazierko a procesy v ňom zostávajú aktívne aj v zime keď je jazierko pokryté ľadom. Odhnívajúce zvyšky rastlín…

Príprava jazierka na zimu

Príprava jazierka na zimu

Čo spraviť s jazierkom pred zimou? Kedy schovať technológiu? Treba kŕmiť ryby aj v zime? Ako prezimovať lekná?

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vyberáme z nášho e-shopu

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

OAse

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

  • Poštovné zdarma

Cena na otázku

 Cena na otázku

Oase Rovný diel

OAse

Oase Rovný diel

  • Poštovné zdarma

181,50 €

Oase Rohový diel 90°

OAse

Oase Rohový diel 90°

  • Poštovné zdarma

181,50 €

Oase BioSmart Set 24000 PLUS

OAse

Oase BioSmart Set 24000 PLUS

  • Poštovné zdarma

840,67 €

Oase Začiatočný / Koncový diel

OAse

Oase Začiatočný / Koncový diel

  • Poštovné zdarma

151,25 €