Úvod / Články / Záhradné jazierka / Bead jazierkové filtre (perličkové)
Tlačiť

Bead jazierkové filtre (perličkové)

Vysvetlenie princípu fungovania perličkovej filtrácie (Bead - perličky). Perličková filtrácia sa začala používať okolo polovice 70-tich rokov 20. storočia v rybárskom priemysle. Tieto filtre boli testované na rôznych univerzitách v USA vrátane State University v Luisiane a Langston University v Oklahome. V týchto testoch perličková filtrácia prekonala ostatné filtračné systémy, keď berieme do úvahy bio filtráciu a čistenie.

Aký je princíp fungovania bead filtrácie?

Bead filtre spĺňajú dve požiadavky – prvú – čistenie vody (pevné častice) a druhú – bio filtrácia. Iné systémy spĺňajú tieto požiadavky, ale sú oveľa väčšie a viacej zložitejšie na čistenie. Výhodou bead filtrácie je, že v nej žijú baktérie s vysokou povrchovou plochou pre rozľahlé kolónie na kubický meter. Ďalšou veľkou výhodou oproti ostatným filtrom je oveľa jednoduchšie čistenie. Tento fakt robí z perličkovej filtrácie oveľa pohodlnejší a jednoduchší nástroj na údržbu a čistenie jazierka.

Médium na ktorom žijú baktérie /perličky/

Ako bead filtrácia vykonáva mechanickú filtráciu?

Mechanická filtrácia alebo čistenie je proces odstraňovania nerozpustených látok z vody. Nerozpustené látky v cirkulačnom systéme jazierka sú zväčša nestrávené jedlo, baktérie a riasy. Tieto látky majú tendenciu znižovať čistotu vody a spôsobujú problémy s veľkou spotrebou kyslíka, ktoré sú potrebné pre ryby.

Popis perličkového filtra

Bead filtrácia odstraňuje nečistoty z vody rozličnými spôsobmi. Fyzické filtrovanie je najdominantnejší mechanizmus odstraňujúci najväčšie častice (> 50 mikrónov). Jemnejšie častie (< 20 mikrónov) sú odstraňované na nižšej úrovni procesom nazývaným bio absorbcia. Častice sú zachytávané baktériovým bio filmom na povrchu perličiek. Štúdie ukázali, že perličková filtrácia zachytí 100% častíc > 50 mikrónov a 48% častíc v rozpätí 5 – 10 mikrónov na jedno prečerpanie. Viacej prečerpaní = viacej zachytených častíc. **Dôležité** pre správne fungovanie bead filtrácie jemná mikrónová filtrácia musí byť plne kolonizovaná baktériami. V závislosti na teplote to môže trvať od 4 – 6 týždňov pri teplote 15 – 18 C.

Ako bead filtrácia vykonáva Bio filtráciu?

Bio filtrácia závisí od vytvorenia kolónie baktérií na povrchu perličiek ktorá je dostatočne veľká na to aby mohla premeniť rozpustený dusíkatý odpad na neškodné zlúčeniny. Ak majú baktérie správne prostredie, žijú a rozmnožujú sa na tenkom bio filme na povrchu každej perličky. Každý kubický meter obsahuje približne 1 325 000 perličiek. Toto je jedno z tajomstiev úspechu bead filtra – veľká povrchová plocha baktérii na m3 filtračného média. Dve najrozšírenejšie baktérie sú Nitrosomonas ktorý je zodpovedný za zničenie amoniaku v systéme a Nitrobacter ktorý ničí dusitany v relatívne neškodných dusičitanoch. **Dôležité** k dosiahnutiu správneho fungovania filtra perličky musia byť kolonizované rozľahlou kolóniou baktérii ktoré budú schopné rozložiť rozpustený amoniak. To môže trvať od 4 – 6 týždňov pri teplote 15 – 18 C. Pokiaľ kolónie baktérii nie sú dostatočne rozmnožené, vlastník musí pravidelne kontrolovať hladinu amoniaku a nitrátov aby mohol skorigovať vysoké hodnoty týchto látok v jazierku.
 

Aká veľká má byť bead filtrácia?

Na rozdiel od tradičných multikomorových filtrov neberieme do úvahy iba veľkosť jazierka ale aj zarybnenie /aj budúce/. Často sa zabúda na fakt, že ryby v jazierku rastú rok a častokrát kúpime aj novú rybku do jazierka. V prípade multikomorových filtrov to znamená, že potrebujeme veľa miesta na inštaláciu filtra, ale v prípade perličkového filtra rozdiel v rozmeroch nie je až taký veľký. Čo je dôležité pri tomto type filtra je množstvo perličiek. Najväčší model môže byť umiestnený na rozlohe 1m2! Takže najskôr je dôležité skontrolovať max. množstvo /hmotnosť/ rýb ktoré sú/budú umiestnené v jazierku. Pri okrasných jazierkach bez KOI kaprov môžete násobiť obsah jazierka max. 2. 
Aké čerpadlo môžem použiť s mojim filtrom?
Bead filtrácia je tlaková nádoba, čerpadlo je umiestnené pred filter. Dobré pravidlo je, že inštalované čerpadlo musí mať schopnosť prečerpať 40 – 50 % obsahu jazierka za hodinu pri tlaku 0,2 – 0,3 bar (2 – 3 metre). So systémom bypass je možné použiť nízkotlakové čerpadlo, ktoré ušetrí veľa energie.

 

Pre aké jazierko je vhodná bead filtracia?

Použitie bead filtrácie má presné špecifiká a nie je vhodná na každé jazierko. Zvlášť mechanické čistenie pri jazierkach nemusí stačiť, a preto je potrebné do filtrácie zapojiť aj ďalšie mechanické filtre napr. štrbinový filter. 


Pre viacej informácii nás neváhajte kontaktovať. Adresa predajne: Petomar Slovakia, s.r.o., Váhovská 870 (areál Velba), 925 63  Dolná Streda, www.zahradnejazierka.sk

 

 

Galéria k článku

Vybrané články

Príprava jazierka na zimu

Príprava jazierka na zimu

Čo spraviť s jazierkom pred zimou? Kedy schovať technológiu? Treba kŕmiť ryby aj v zime? Ako prezimovať lekná?

Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?

Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?

Jazierko a procesy v ňom zostávajú aktívne aj v zime keď je jazierko pokryté ľadom. Odhnívajúce zvyšky rastlín…

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vyberáme z nášho e-shopu

Oase Svetelný diel

OAse

Oase Svetelný diel

  • Poštovné zdarma

201,67 €

Oase ProfiClear Premium drum filter pump-fed - tlakové zapojenie

OAse

Oase ProfiClear Premium drum filter pump-fed - tlakové zapojenie

  • Poštovné zdarma

3 326,72 €

Oase ProfiClear Classic coarse debris extrac.(Odstraňovač hrubých nečistôt)

OAse

Oase ProfiClear Classic coarse debris extrac.(Odstraňovač hrubých nečistôt)

  • Poštovné zdarma

655,45 €

Oase MIDI II 2,2KW / 230

OAse

Oase MIDI II 2,2KW / 230

  • Poštovné zdarma

7 071,20 €

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

OAse

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

  • Poštovné zdarma

Cena na otázku

 Cena na otázku