Úvod / Články / Záhradné jazierka / Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?
Tlačiť

Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?

Jazierko a procesy v ňom zostávajú aktívne aj v zime keď je jazierko pokryté ľadom. Odhnívajúce zvyšky rastlín a iné rozkladné procesy vytvárajú toxické plyny. Tieto plyny nemôžu z pod ľadu jazierka uniknúť a vzniká tým veľmi nebezpečné prostredie pre ryby a iné živočíchy žijúce v jazierku. Veľmi často sa stáva, že zomierajú na otravu plynmi a na nedostatok kyslíka. Ľad totiž zabraňuje kontaktu s atmosférou a množstvo kyslíka v jazierku tak dramaticky klesá.

Je viac spôsobov ako bojovať proti zamrznutiu jazierka. Cieľom je však, aby počas zimných mesiacov na jazierku vždy zostal otvor cez ktorý môže prebiehať výmena plynov medzi vonkajším prostredím a vodou v jazierku. Pri zle vykonanej údržbe môže byť pre ryby kritický stav keď je hladina pokrytá ľadom na viac ako 12 hodín.

 

 

Zosumarizovali sme Vám najčastejšie spôsoby udržania nezamrznutého otvoru na hladine jazierka:

 

1. Použitie vriacej vody

Jednoduchá metóda spočíva v tom, že na časť jazierka lejeme vriacu vodu, a tým rozmrazujeme ľad.. Tento spôsob je síce účinný no je veľmi pracný a v čase veľkých mrazov je neúčinný.

Výhody Nevýhody
Nízka cena Veľká pracnosť
Nie je potrebné mať zariadenie napojené priamo na el. prúd Neúčinnosť pri veľkých mrazoch

2. Sekanie otvoru do jazierka

Tento spôsob je bohužiaľ stále často používaný. Vysekať otvor do jazierka je síce lacné účinné riešenie je však potrebné myslieť na ryby. Sekanie do ľadu je pre nich veľmi stresujúce. Aj keď sa nám podarí otvor udržať celú zimu, na jar môžeme nájsť pod ľadom uhynuté najmä zo stresu ktorý utrpeli počas rozbíjania ľadu. Spôsobený hluk a otrasy sú pre ryby veľkým nebezpečenstvom. Sekanie do ľadu tiež poškodí fóliu na okraji jazierka.

Výhody   Nevýhody
Nízka cena Príliš stresujúce pre ryby, hruzí uhýn rýb
Nie je potrebné mať zariadenie napojené priamo na el. prúd Pravdepodobné poškodenie fólie
  Pracnosť
Dieru do ľadu nikdy nesekajte!

3. Polystyrénový plavák


Polystyrénové plaváky majú v strede dutinu kde sa udrží teplý vzduch, čo vytvára izolačnú vrstvu, vďaka ktorej sa voda neochladzuje od vonkajšieho prostredia. Tieto plaváky sú dostupné v rôznych veľkostiach. Ideálne je použiť plavák s čo najväčším priemerom. Pre domácich majstrov nie je problém si takýto plavák aj vyrobiť.

Výhody Nevýhody
Nízka cena Kratšia životnosť
Nie je potrebné mať zariadenie napojené priamo na el. prúd Zariadenie pracuje cca do -5°C

4. Vzduchovač + polystyrénový plavák

Vzduchovače sú v prvom rade určené na letnú prevádzku a to najmä na zvyšovanie množstva kyslíka v jazierku. Jazierkári ich však často používajú aj v zime na udržanie otvoru v jazierku. Na trhu sa objavili aj zariadenia, ktoré kombinujú vzduchovače spolu s polystyrénovým plavákom vďaka čomu ochránia jazierko aj do -15°C. Využitie tohto produktu však nie je ideálne z toho hľadiska, že vzduchovače nasávaju studený vzduch z vonkajšieho prostredia, čím vodu vlastne postupne ochladzujú. To sa môže vypomstiť počas dlhej zimy a pri menších jazierkach. Toto zariadenie je tiež nutné pravidelne kontrolovať. Počas slnečných dní sa totiž vo vzduchovacej hadičke može vyzrážať voda a následne počas noci voda v hadičke zamrznúť.

Vzduchový kameň je potrebné osadiť tesne pod hladinu. V ideálnom prípade by mal byť okysličovač v interiéri, aby nenasával vzduch z vonkajšieho prostredia a tým ju neochladzoval

 

Výhody Nevýhody
Prijateľná cena Kratšia životnosť polystyrénovej časti
  Nutná pravidelná kontrola zariadenia
  Ochladzovanie vody v jazierku
  Zariadenie pracuje cca do -15°C.

5. Plavák Icefree 4 Seasons

Dobrým riešením je podľa našich skúseností plavák Icefree 4 Seasons, ktorý sa skladá z vrchného plaváka (polystyrénový plávak s ochranou z umelej hmoty) na ktorý je pomocou 80cm hadičky pripevnené malé čerpadielko. Toto čerpadielko neustále čerpá teplejšiu vodu zo spodnej časti jazierka a “vypúšťa” ju pod vrchným plavákom. Vďaka tomuto neustálemu pohybu voda v okruhu plaváka nezamrzne až do -20°C. Po redizajne tohto zariadenia ho je možné využiť aj počas sezóny. Na vrchnú časť sa môžu nainštalovať 2 typy trysiek a Icefree slúži aj počas sezóny ako fontánka. Rovnakou nevýhodou ako pri vzduchovačoch je ochladzovanie vody v jazierku. V tomto prípade je to tým, že čerpá teplejšiu vodu zo spodnej časti jazierka a vypúšťa ju pod plavákom kde sa ochladí. Na rozdiel od vzduchovača však nevháňa do jazierka studený vzduch z ovzdušia. Preto je toto zariadenie účinnejšie aj pri nižšej teplote.

Výhodou Ice free 4 Seasons je celoročné použitie. V zime ako zábrana proti tvorebe ľadu. V lete môže slúžiť zase ako fontánka. 

 

Výhody  Nevýhody
Nízka spotreba el. energie V menšej miere ochladzovanie vody v jazierku
  Celoročné využitie
  Zariadenie pracuje cca do -20°C.
  Nedá sa použiť pri jazierkach s menšou hĺbkou ako 80 cm

 

6. Plávajúci ohrev

Tieto zariadenia zvyčajne pozostávajú z dvoch častí. Plávajúca časť, ktorá sa vznáša na hladine jazierka a špirály ktorá slúži na ohrev vody. Po zapojení zariadenia do elektriny tak špirála ohrieva vodu v jeho okolí čím sa udrží v jazierku v otvore. Spotreba plávajúcich ohrevov je od 50 wattov. Oproti iným zariadeniam je spotreba ohrievačov vyššia. Zariadenie však nemusí byť zapnuté neustále a pri slabších zimách ho stačí zapnúť iba na noc. Drahšie modely majú v sebe zabudovaný aj termostat a zapnú sa iba pri mrazoch. Odpadne nám tak starosť so sledovaním aktuálnej teploty vonkajšieho prostredia.

 

Jazierkový ohrev je veľmi účinný. Jeho výhodou je, že vodu neochladzuje, ale naopak zohrieva. V našej ponuke nájdete ohrevy od 150W pre menšie jazierka až po 330W ohrev s termostatom. 
Výhody Nevýhody
Neochladzuje vodu Vyššia spotreba el. energie
Udržia otvor aj pri nižších teplotách ako -20°C  
Možnosť použitia aj pri menších jazierkach  

7. Prietokový ohrev

Používajú sa najmä pokiaľ chceme zohriať vodu v celom jazierku. Na prevádzku prietokových ohrevov je nutná činnosť čerpadla, ktoré čerpá vodu z jazierka a “preháňa” ju cez špirálu umiestnenú vo vnútri zariadenia. Spotreba týchto ohrevov je od 1 kilowattu. 1 kilowat zahraje 1000 litrov vody v jazierku za hodinu o jeden stupeň. Prietokové ohrevy majú regulovateľný termostat vďaka ktorému sa dá presne nastaviť želaná teplota vody v jazierku. Tento typ ohrevov využívajú zvýčajne profi chovatelia, ktorí chcú mať jazierko v prevádzke celoročne.


Výhody Nevýhody
Neochladzuje vodu Vysoká spotreba el. energie
Dokážu udržať celé jazierko nezamrznuté Možnosť použitia pri všetkých typoch jazierok
   

 

 

Prejsť na ponuku zariadení do eshopu

 

 

Přečtěte si tento článek v češtině na našich stránkách www.petomar.cz

 

 

 

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Vybrané články

Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?

Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?

Jazierko a procesy v ňom zostávajú aktívne aj v zime keď je jazierko pokryté ľadom. Odhnívajúce zvyšky rastlín…

Kategórie BIObazénov

Kategórie BIObazénov

Vo vyspelých krajinách je tento štýl kúpania veľmi populárny. BIObazény nie je potrebné počas sezóny chemicky…

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vyberáme z nášho e-shopu

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

OAse - Vyradene produkty

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

8 531,05 €

Oase MIDI II 1,1KW / 230

OAse - Vyradene produkty

Oase MIDI II 1,1KW / 230

6 171,38 €