Úvod / Články / Záhradné jazierka / Ako pripraviť jazierko na novú sezónu?
Tlačiť

Ako pripraviť jazierko na novú sezónu?

Ako správne naštartovat jazierko na novú sezónu? Kedy zostrihať rastliny? Kedy začať kŕmiť ryby v jazierku? Kam naliať štartovacie baktérie?
Slnečné lúče roztopili posledný ľad a príroda sa začína prebúdzať k životu. Tak ako celá záhrada, aj záhradné jazierko potrebuje určitú starostlivosť a prípravu na novú sezónu, aby sa mohlo ukázať v plnej kráse.

Údržba

Jarná údržba je základom správneho "fungovania" jazierka počas celej sezóny. Jazierko treba v prvom rade zbaviť všetkých nadbytočných živín. Dno jazierka je nutné na jar povysávať a zbaviť ho rôznych nečistôt a bahna. V prípade, že nevlastníte jazierkový vysávač odstráňte bahno pomocou na to určenými prípravkami (napr. Silt minus). Pre jazierko a jeho biológiu nie je vhodné ak sa celé vypustí a zase napustí. Investícia do jazierkového vysávača alebo prípravkov sa vráti na spotrebe vody.

 

Vodné rastliny

Hneď po roztopení ľadu zrežeme listy rastlín, ktoré zimovali v jazierku ako napr. trávy a pálka. Zrežeme ich tesne nad vodnou hladinou. Pri reze treba myslieť na to, že vodná hladina je pravdepodobne nižšie ako je želaný stav. Pri nesprávnom reze (rastlina by zostala pod vodou) by mohlo prísť k jej odhnitiu. Lekná je potrebné skontrolovať, či na ne počas zimy nespadol napr. kameň. V takom prípade treba "vyslobodiť" vyrastajúce listy lekna. Ak nejaké rastliny prezimovali vo vnútri, môžeme ich dať naspäť do jazierka. Pozor však stále sa môžu vyskytnúť prízemné mrazy, ktoré by ich zničili. Ostatné rastliny ako lekno, truskavec, či filtračné rastliny si na jar pomôžu samé.

 

Ryby

Skorá jar je najhoršie obdobie najmä pre ryby. Po zime je ich organizmus veľmi oslabený a sú preto náchylné na rôzne ochorenia. Je preto nevyhnutné strážiť kvalitu vody v jazierku.  Nebezpečenstvo predstavujú rôzne parazitujúce živočíchy, baktérie či vírusy. Je dobré si preto pomôcť rôznymi prípravkami, ktoré posilňujú imunitu rýb. Ich organizmus sa stane postupne odolnejším. Ryby začíname kŕmiť v malom množstve, až keď teplota vody stúpne na 10 - 12 °C. Na jar odporúčame určite výživnejšie krmivá. V tomto období ryby zbytočne nestresujte, chytaním do podberáka a pod. Odporúčame pomocou prípravkov odmerať kvalitu vody. V prípade zlej kvalite treba postupovať podľa odporúčaní. 

Testovacie prúžky slúžia na základný prehľad o parametroch vody v jazierku. Pre pokročilejších chovateľov doporučujeme pre lepšiu presnosť Pofi sady Technológia

Ak už skončili aj ranné prízemne mrazy, môžeme nainštalovať technológiu. Pred namontovaním sa presvedčíme, či sú čerpadlo aj filter riadne vyčistené a skontrolujeme, či svieti kontrolka UV lampy. UV lampa by sa mala meniť každé dve sezóny. Žiarivka má životnosť cca 8000 hodín. Po uplynutí 8000 hodín neprestane svietiť, ale UV žiarenie stratí na intenzite a prestane likvidovať baktérie.

Po čase cca po dvoch sezónach je potrebné tiež vymeniť hubky filtra alebo filtračné média. Po ukončení montáže sa presvedčíme, či voda v spojoch nekvapká a môžeme ju nechať zapnutú /prevádzke/. Ak sa nám stane, že aj po dôslednom dotiahnutí voda kvapká, závit nahrubo obmotáme teflónovou páskou a dotiahneme. POZOR!!! Závit nedoťahujeme hrubou silou, môžeme ho tým úplne zničiť. Skontrolujte tiež hadicu, či nie je na niektorom mieste po zime prasknutá.

Nezabudnite do filtra pridať štartovacie baktérie, ktoré naštartujú všetky dôležité procesy v jazierku a vytvoria biologickú rovnováhu. Viac o tom, aké baktérie je dobré použiť sa dočítate TU

 

Sumár jarných činností

 • Jazierko zbavíme všetkých nečistôt ako sú kal, odumreté zvyšky rastlín
 • Rastliny zrežeme tak, aby vytŕčali pár cm nad hladinou
 • Zmonitorujeme kvalitu vody napr testovacími prúžkami
 • Rybám podávame vitamíny alebo probiotiká
 • Pred znovu zapojením technológie ju dôkladne vyčistíme od nečistôt a vodného kameňa
 • Skontrolujeme všetky tesnenia a hadice, aby sme nemali straty vody 
 • Vymeníme UV žiarivku v UV lampe
 • Do filtra a do jazierka aplikujeme štartovacie baktérie
 • Ryby začneme znovu kŕmiť

jarna udrzba jazierka

Štartovacie baktérie, UV žiarivka a prípadná výmena hubiek, patrí k základnej jarnej údržbe každého jazierka

 

Tak ako po minulé roky aj tento rok pre Vás chystáme súťaž o titul "Jazierko roka". Prichystajte tak Vaše jazierko, či BIObazén na sezónu a neváhajte nám zaslať príspevok do súťaže. Kolektív firmy PETOMAR SLOVAKIA s.r.o. Vám praje veľa radosti a pohody pri Vašom jazierku či BIObazéne. V prípade akýchkoľvek problémov alebo otázok sme tu pre Vás. Môžete nás kontaktovať emailom alebo telefonicky. Potešíme sa aj Vašej návšteve v našej predajni v Dolnej Strede.

 

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Vybrané články

Vodné prvky z Corten ocele

Vodné prvky z Corten ocele

Corten je názov špeciálnej ocele, ktorá je pre jej vzhľad čoraz viac populárna aj na využitie v záhradnej architektúre.…

Príprava jazierka na zimu

Príprava jazierka na zimu

Čo spraviť s jazierkom pred zimou? Kedy schovať technológiu? Treba kŕmiť ryby aj v zime? Ako prezimovať lekná?

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vyberáme z nášho e-shopu

Oase Prepadový diel

OAse

Oase Prepadový diel

 • Poštovné zdarma

Cena na otázku

 Cena na otázku

Oase Lava 25-5 E

OAse

Oase Lava 25-5 E

 • Poštovné zdarma

227,71 €

Oase Pond Jet Lightning Set (osvetleni pre Pond Jet)

OAse

Oase Pond Jet Lightning Set (osvetleni pre Pond Jet)

 • Poštovné zdarma

544,52 €

Oase MIDI II 1,1KW / 230

OAse

Oase MIDI II 1,1KW / 230

 • Poštovné zdarma

6 591,80 €

Oase ProfiClear Classic coarse debris extrac.(Odstraňovač hrubých nečistôt)

OAse

Oase ProfiClear Classic coarse debris extrac.(Odstraňovač hrubých nečistôt)

 • Poštovné zdarma

655,45 €