Úvod / Články / Záhradné jazierka / Údržba jazierka na jeseň
Tlačiť

Údržba jazierka na jeseň

Tak ako po iné ročné obdobia, tak aj na jeseň je potrebné vykonať na jazierku určité práce. Počasie je v tomto období nevyspytateľné, a tak treba rastliny, ryby či technológiu pripraviť na príchod zimy. Najdôležitejšou úlohou na jeseň je ustrážiť, prípadne čo najviac zlepšiť, kvalitu vody.

Voda s vysokým obsahom nitritov, nitrátov, fosfátou a živín je veľmi nebezpečná čo sa odrazí v prvom rade na zdraví rýb. V zime sa ryby v nekvalitnej vode trápia z čoho pramenia ich choroby ktoré sa dostavia najmä v jarných mesiacoch. Vodu preto musíme čo najviac vyčistiť od rias, kalu a zabrániť prísunu iných organických látok. Na odstránenie kalu použite jazierkový vysávač, prípadne použite prípravky ako Silt minus. Na dôkladné zbavenie sa kalu však odporúčame radšej použiť jazierkový vysávač. Pokiaľ vysávač nemáte k dispozícii môžte využiť našu službu zapožičania jazierkového vysávača na našej predajni alebo Vám ho radi zašleme kuriérskou službou ktorá ho po použití dopraví od Vás späť k nám. Keď sa zbavíte kalu, je dobré jazierko zakryť sieťou, aby ste celý proces nemuseli opakovať.


Vodné rastliny

Po jarnom a letnom raste začínajú rastliny postupne odumierať a pripravovať sa na zimný "spánok". Pri rastlinách je potrebné postupne odstraňovať ich odumreté zvyšky. Zabránite tým prísunu živín do vody a vzniku jedovatých plynov. Je to veľmi dôležité najmä pri malých jazierkach.

Veľká väčšina rastlín v jazierku bez problémov prezimuje. Iba pár z nich si vyžaduje zvláštnu pozornosť. Stačí len postupne odstraňovať ich odumierajúce časti.

Trsť, pálky, trávy a pod. - tento typ rastlín je dobré zrezať pár centimetrov nad vodnou hladinou. Ich stonky budú čiastočne spĺňať úlohu zásobovania kyslíkom.
Vodný šalát, vodný hyacint – tieto druhy v zime vyhynú. Treba ich preto uschovať napr. v zimnej záhrade. Rastliny sa zimujú v nádobe s vodou. Tá však nesmie byť čerstvo napustená a musí obsahovať dostatok živín. Podmienkou je tiež dostatočné svetlo.
Stolístok vodný, Podeteria cordata – tieto druhy je potrebné zasadiť do hĺbky aspoň 40cm. Táto hĺba zvyčajne stačí na ich bezpečné prezimovanie.
Tropické lekná – tieto lekná je potrebné uschovať v zime pri izbovej teplote. Príkladom tropického lekna je napr Blaue Seerose ( Modré lekno ). Hlavné znaky tropických lekien sú: zúbkaté listy po okrajoch, vypuklina v strede listu, kvitnutie v noci, neobvyklé farby ako modrá, fialová...
Lekná - nevyžadujú si zvláštnu pozornosť. Postupne z nich len odstraňujte žlté listy, aby nehnili vo vode. Lekná prezimujte v nezamŕzajúcej hĺbke, dôležité je to, aby nezamrzol koreň lekna. 

Ryby

S chladnejšími teplotami budú ryby menej aktívne. Na jeseň je dobré ryby podporiť a pripraviť na dlhú zimu. Je im teda potrebné podávať výživnejšie peletové krmivo. Kŕmte však len toľko, aby krmivo zbytočne neklesalo ku dnu. Krmivo môžete tiež obohatiť vitamínmi alebo použiť prostriedky s obsahom vitamínu C a aloe vera na posilnenie imunity rýb. Všeobecne sa doporučuje kŕmiť ryby ak teplota vody neklesne pod 8 °C. Ryby však zvyčajne prijímajú potravu aj v nižších teplotách. Pri jesennom kŕmení odporúčame použiť krmivo určené na chladnejšie teploty vody.  Medzi chovateľmi je často použivané krmivo Wheatgerm obohatene o jačmenné klíčky. Jesetere a Veslonosi je dobré prikrmovať aj v zime.  
 

Technológia a baktérie

Na jeseň si technológia nevyžaduje zvláštnu pozornosť. Pokiaľ sú teploty plusové môže bez problémov zostať zapnutá. Vzhľadom na chladnejšie teploty môžete obmedziť činnosť UVC lampy na 6 -12 hodín denne. Pri zazimovaní používame baktérie určené do chladnejších období, ktoré pripravia vodu v jazierku tak, aby bola na jar v optimálnej biologickej rovnováhe. Úžitočné jesenné a zimné baktérie pomáhajú urýchlovať rozklad lístia, odumretých rastín, sedimentov a ďalších organických materiálov tým potláčajú rast rias, ktoré sa tvoria v jazierku aj v zime. Prečítajte si viac o zimných baktériách 

 


Čo robiť na jeseň ?

  • odstrániť riasy a odumreté zvyšky rastlín
  • odsať bahno a kal z dna jazierka
  • prikryť jazierko sieťou
  • podporiť ryby kvalitným krmivom a vitamínmi
  • aplikovať jesenné/zimné baktérie
  • monitorovať kvalitu vody
  • aplikovať jesenné/zimné baktérie

 

 

 

Přečtěte si tento článek v češtině na našich stránkách www.petomar.cz

 

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Vybrané články

Príprava jazierka na zimu

Príprava jazierka na zimu

Čo spraviť s jazierkom pred zimou? Kedy schovať technológiu? Treba kŕmiť ryby aj v zime? Ako prezimovať lekná?

Vodné prvky z Corten ocele

Vodné prvky z Corten ocele

Corten je názov špeciálnej ocele, ktorá je pre jej vzhľad čoraz viac populárna aj na využitie v záhradnej architektúre.…

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vyberáme z nášho e-shopu

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

OAse - Vyradene produkty

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

8 531,05 €

Oase MIDI II 1,1KW / 230

OAse - Vyradene produkty

Oase MIDI II 1,1KW / 230

6 171,38 €